Posledný októbrový deň sa podľa starých keltských tradícií ľudia slávnostne pripravujú na dlhú zimu. V tú noc miznú rozdiely medzi živými a mŕtvymi, a všetci sa svorne stretávajú.
Ako tradícia káže, aj my Ostrováci sme sa pripravili na túto tajomnú noc a celý týždeň sme si vyrábali rôzne hrozivé masky, ozdoby z papiera a dreva, vyrezávali strašiakov z tekvíc, ktorými sme vyzdobili všetky miestnosti. Konečne nadišla dlho očakávaná chvíľa kedy sme sa obliekli do strašidelných kostýmov, tvár si zakryli maskami, pozapaľovali sviečky v tekviciach. Niektoré masky boli naozaj strašidelné, ale nám bolo veselo, tancovali sme a spievali. Na dvore vo veľkom kotle sa varila šošovicová polievka so špekáčikmi a bryndzové halušky so slaninou, na ktorých sme si pochutili. Helloween party sa nám vydarila.
Domov sociálnych služieb Ladomerská Vieska a Občianske združenie Milan Štefánik nás dňa 17. 10. 2013 pozvalo na benefičný koncert, ktorý sa konal v estrádnej hale v Žiary nad Hronom.
Hudba je mostom, ktorý spája ľudí a nerobí rozdiely. Každý si v nej nájde svoju lásku a slová útechy. V tomto duchu a pod názvom Na krídlach anjelov nás zabávali hudobné skupiny Čechomor, Peter Bič Projekt, Katka Knechtová, Diabolské husle J. B. Mrenicu a DSS Ladomerská Vieska. Moderátorom večera bol J. Gordulič. Sprievodnými akciami bola zumba tance a maľovanie na tvár. Naše zručnosti sme si vyskúšali odlievaním sviečok, enkaustikou a zdobením figúrok z dreva.
Pri dobrej hudbe sme si zatancovali a užili si príjemný, jesenný deň.
V našom meste sa druhý októbrový týždeň každoročne koná tradičný Levický jarmok. Všade znie dobrá hudba, rozvoniavajú jarmočné dobroty, podáva sa burčiak. Každý je veselý. Ľudia sa tešia na kolotoče, klobásy, medovinu a turecký med.
V duchu týchto tradícií sme sa v Ostrove od rána naladili, spievali a tancovali. Upiekli sme si zemiaky v šupke. Keď už boli hotové, posadali sme si za veľký stôl, pridali sme k tomu ešte slaninu, klobásu, veľké cibule a hodovanie sa mohlo začať. Neodolateľná vôňa, ktorá sa z Ostrova šírila a dobrá nálada čo tam vládla, veru predčila tú, čo sa odohrávala v samotnom centre jarmoku!
Dňa 28.9.2013 sa v Novom meste nad Váhom konal 2. ročník benefičného koncertu pod názvom Dúha v srdci, ktoré organizovalo Centrum sociálnych služieb Nové Mesto nad Váhom, mesto Nové Mesto nad Váhom a Občianske združenie Milan Štefánik pre deti a mládež s mentálnym a zdravotným postihnutím z Nového Mesta nad Váhom a z Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Podujatie sa konalo v spoločenskej sále mestského kultúrneho strediska v Novom meste nad Váhom, kde hneď po príchode sme dostali tričká s logom podujatia. Mohli sme si tu vyskúšať na náučných workšopoch rôzne činnosti ako maľovanie horúcim voskom modelovanie z hliny, košikárstvo, maľovanie na tvár a zacvičiť zumba. Niektoré tvorivé činnosti sa vzhľadom na dobré počasie mohli dokonca preniesť mimo budovy. Celé podujatie vtipne moderoval Mirec.
Na pódiu nás zaujali hudobná skupina Desmod a džezmen Peter Lipa. Svojim tanečným výkonom bola výnimočná tanečná show Latino Frlash Miguela Méndeza /Nicaragua/ a zumba v podaní Javiera Calderon Morales /Costa Rica/. Náš folklór bol na koncerte zastúpený súborom Máj z Piešťan.
V Novom Meste sme prežili veľa príjemných chvíľ a odnášali sme si bohaté zážitky. Na rozlúčku s mestom sme sa všetci odfotili pri svietiacej farebnej fontáne.
V jeden jasný, ale už dosť chladný septembrový piatok sme sa vybrali na vinobranie do Novej Dediny, kde nás všetkých Ostrovákov pozvala rodina Martinky Dufekovej. Mimo obce, na viniciach nám bolo veľmi príjemne, no hneď sme sa dali do práce, pretože úroda hrozna bola tento rok bohatá. Všetci sa veľmi snažili, dievčence oberali a chlapci nosili naoberané hrozno vo vedrách do vriec a škopkov. I obed, ktorým nás rodina pohostila bol veľmi chutný a pripomínal doby dávno minulé, akým sa kedysi vyznačovali oberačky v tomto kraji – husacina, lokše, fašírka a iné dobroty. Poobede sme opäť usilovne pracovali. Ako odmenu sme dostali do vedierok hrozno.
Kto nemal ešte dostatok celodennej aktivity počas zberu hrozna, mohol si na poli zašportovať so šarkanom.
Prvý septembrový týždeň sme sa rozhodli ešte využiť posledné horúce lúče slnka a stráviť niekoľko dní pri mori v Chorvátsku. Našim cieľom bol ostrov Pag. Ostrov harmonickej kompozície mora, neba a skál. Ostrov z pevniny dostupný trajektom. Keď sme po nočnej jazde autobusom dostali na ostrov ukázal nám svoju divokú kamennú tvár a pustotu, ktorá sa ako mávnutím prútika zmenila na všetky odtiene modrej farby mora s drobnými kamienkami, útulné letoviská s piesočnatými plážami a miernym vstupom do mora. Ubytovaní sme boli v dedinke Kostiči, v komfortných apartmánoch. More sme mali rovno pod balkónmi a prírodná panoráma, ktorú sme z neho videli sa často menila, no zostávala stále krásna. Vykúpali a zaplávali sme si do sýtosti. Lovili sme ryby, kraby, zbierali mušle. Absolvovali sme celodenný výlet spojený s rybacím piknikom na lodi pozdĺž pobrežia so zátokami na kúpanie, v zátokách dostupných len z mora a potápanie v najkrajších útesoch ostrova. V meste Pag sme videli tradičné paličkovanie krajok a ochutnali vyhlásený ovčí syr.
Týždeň rýchlo ubehol a keď za nami ostal úchvatný výhľad na ostrov aj nám bolo za ním ľúto. Ale vracali sme sa plní dojmov, v dobrej nálade, zdraví a opálení späť domov.
18. august bol pre nás výnimočným dňom. Na amfiteátri v Banskej Štiavnici zorganizovalo OZ Milan Štefánik benefičný koncert Ôsmidiv, ktorý bol venovaný klientom zo zariadení sociálnych služieb stredného Slovenska.
Cestou na koncert sme tento krásny, slnečný deň začali prehliadkou barokovo-klasicistického kaštieľa v Svätom Antone, kde sme obdivovali starožitný nábytok, umelecké predmety a poľovnícke trofeje. V priľahlom parku bol voľný čas využitý na prípravu plagátov venovaných účinkujúcim na koncerte.
Pred zahájením hudobného programu na amfiteátri sme mali možnosť si vyskúšať výrobu doplnkov z kože, šperkov a drôtu, razenie mincí, prútikárstvo a strieľanie z kuši. Roztancovala nás zumba a rozospievala hudobná skupina Yellowe. Následne vystúpila známa česká skupina Lola běží a program spestrili deti zo ZUŠ Nové Zámky. Trhákom hudobného festivalu bola hudobná skupina Horkýže slíže a Vidiek, ktorí strhli všetkých ku spevu a tancu. Celé podujatie moderoval svojim nevyčerpateľným humorom Jožo Pročko. Zapájal do diania všetkých, ktorí mohli prejaviť talent na pódiu i mimo neho. Povedal: celý život zostanú deťmi a pomoc týmto večným deťom neodmietne nikto.
Nácvik evakuácie na Levickom hrade
Horí! zaznelo 29. 7. 2013 na Levickom hrade, no našťastie to bol iba cvičný požiarny poplach a s ním súvisiacu evakuáciu osôb, ktorého sme sa zúčastnili. Akciu organizovali Červený kríž a pohotovostný oddiel Požiarneho zboru Levice.
Po príchode na hrad sme si prezreli expozíciu umiestnenú na prízemí, zaujímavá bola najmä historická lekáreň. Následne bol vyhlásený požiarny poplach, preto sme boli evakuovaní z budovy. Po preverení počtu sme sa v sprievode dobrovoľníkov z Červeného kríža presunuli na stanovište, kde bola zisťovaná totožnosť, zdravotný stav, v rámci proti šokovému opatreniu sa podávalo i občerstvenie vo forme vody alebo čaju. Dobrovoľníci nám predviedli poskytnutie prvej pomoci na figuríne, ktoré si Mirko Považan, Andrejka Čerbová a Mlynková i prakticky vyskúšali. Ostrováci so záujmom sledovali i zásah požiarneho zboru.
Skončil sa ďalší rok nášho snaženie v Ostrove, preto sme mali dôvod na veľkú rozlúčku a posledné vyšantenie pred prázdninami. Ukončili sme ho rozprávkovo. Pred Ostrovom rastie veľká lipa a podľa povestí pod tieňom lipy žijú škriatkovia a v lipových kvetoch spia malé víly. Tak sme sa preobliekli za tieto milé bytosti obdarené zvláštnou múdrosťou a silou.
V tomto rozprávkovom svete sme prežili pekný deň, keď sme si večer pri horiacich sviečkach a lampiónoch navzájom priali veselé prázdniny, už sme v duchu mysleli na prvý septembrový deň, keď bude po prázdninách a život v Ostrove sa začne, možno nie rozprávkovo, ale veselo. Na mieste, kde sa radi stretávame a zmysluplne využívame čas.
Výlet Vysoké Tatry, Dobrý festival Prešov
Oslava 40. narodenín riaditeľky OZ Ostrov PaedDr. Lenky Liptákovej
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa v priestoroch OZ Ostrov konalo 31. 5. 2013 posedenie, na ktoré sponzorským darom v podobe občerstvenia prispelo Tesco – hypermarket Levice.
Tento deň bol výnimočný i tým, že medzi nás zavítala vzácna návšteva, ktorou bol to riaditeľ odboru sociálnych vecí a rodiny UPSVaR v Leviciach Mgr. Jozef Mezsároš a vedúca oddelenia peňažných príspevkov na kompenzáciu ŤZP Ing. Jana Dratvová. Ostrovákom venovali štedrý sponzorský dar: PC s monitorom, multifunkčné zariadenie Canon a rádiomagnetofón s CD prehrávačom. Správa, že máme nový CD prehrávač bola veľmi príjemná, pretože náš starý už vypovedal poslušnosť. Po oficiálnom odovzdávaní sa predstavitelia UPSVaR zaujímali o priestory združenia, jeho chod a činnosť klientov.
Ostrováci sa návšteve odvďačili výrobkami vlastnej výroby.
14. apríla sme boli účastníkmi benefičného koncertu ako darovaný zážitok pre osoby s mentálnym postihnutím zo zariadení sociálnych služieb Trnavského samosprávneho kraja. Koncert sa konal v kultúrnom dome mesta Galanta pod názvom Chyťme sa za ruky. Organizačný tím a najmä Občianske združenie Milan Štefánik sa postarali o dobrú zábavu a dom kultúry ožil hudbou legendárnych skupín ako Gladiátor, INE KAFE, Smola a hrušky, skupina Martina Haricha a Anna Veselovská. Tešili sme sa z tanečnej školy zumby a v náučnej časti programu sme si vyskúšali rôzne techniky ručných prác a lukostrelbu. Programom moderoval Juraj Mokrý a na pódiu sa okrem známych hudobných skupín vystriedali aj domáce, začínajúce skupiny.
Benefícia mala aj prekvapenie. Firma Samsung venovala každej zúčastnenej organizácii 55 palcový televízor uvedenej značky. Nášmu OZ Ostrov urobila správa o sponzorskom dare veľkú radosť.
Fašiangy sú obdobím prechodu zo zimy do jari. Ľudia si obliekali masky, aby sa chránili pred zlými silami a zabezpečili si hojný a úrodný rok. Sú tiež symbolom veselosti, zábavy a hodovania, preto k nim oddávna neodmysliteľne patria plesy, bály a muzika.
Naši predkovia sa vedeli zabávať a radovať zo života, preto sme sa i my dali strhnúť čarom a veselosťou týchto dní a pripravili sme maškarný ples. Celý týždeň sme vymýšľali prekvapenia v podobe masiek, zdobili miestnosti, varili a piekli dobroty.
Konečne boli masky pripravené, na stoloch chutné pohostenie a bohatá tombola. Ples bol zahájený predstavením masiek a už sa v tanci zvŕtali rozprávkové bytosti a z postavy z televíznych obrazoviek. Veru, niektorým z nich bolo aj poriadne teplo. Porota mala ťažkú úlohu označiť najlepšiu masku a nakoniec sa zhodla, že víťazmi sú všetci. Zábava je lepšia ako nejaká cena, preto neskôr bola tombola, v ktorej vyhral každý. Zábava trvala do neskorej noci.
Začiatkom februára sme sa rozlúčili s našou kamarátkou Alenkou. Už nebude navštevovať náš Ostrov, pretože bude bývať v DSS Želiezovce. Bude nám za ňou smutno. Na pamiatku sme jej darovali vyšívaný vankúšik, aby si na nás spomenula, keď bude večer zaspávať. Spoločne sme si zaspomínali na spoločne strávené chvíle a zaspievali niekoľko piesní na spríjemnenie atmosféry.
Alenka mala komu na rozlúčku zamávať, lebo v Ostrove nechala veľa priateľov, ktorí ju mali radi.
Benefičný koncert pre zdravotne a mentálne postihnutých ľudí zo zariadení sociálnych služieb, detských domovov a špeciálnych škôl v pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja pod názvom Objatie tónov pripravilo už po tretíkrát Občianske združenie Ostrov, spoločne s Občianskym združením Milan Štefánik.
Zábavné podujatie sa začalo 27. januára v levickej športovej hale už popoludní. Organizátori ponúkli aktívnu zábavu vo forme workšopov, tak sme sa všetci mohli naučiť základy zumby, lukostrelby a eukaustiky. OZ Ostrov pripravilo ukážky košikárstva, pletenia z papiera, výroby náramkov z bavlniek, servítkovú techniku a paličkovanie čipiek. Pri týchto činnostiach dokázali i zdravotne postihnutí ľudia čo všetko sú schopní zvládnuť pod vedením lektorov. Benefičný charakter podujatia mohli návštevníci podporiť kúpou občerstvenia a rôznych výrobkov klientov OZ Ostrov,
Podujatie moderoval humorista Jozef Pročko, ktorý si hneď získal všetkých v sále. Zábavu vo veľkom štýle roztočili hudobné skupiny Tublatanka a IMT Smille. Obe kapely darovali tričká pre účastníkov. Tancovalo a spievalo sa na kobercami pokrytej palubovke. Pred vystúpením folklórneho súboru Devín sa koberce zhrnuli. Súbor Devín predviedol pásmo tancov, spevu a živej hudby. Po folklóre patrila palubovka ešte mažoretkám zo Žemberoviec. Palubovku znova pokryli kobercami a na javisko nastúpili hostia z Dánska. Exkluzívne, prvýkrát na Slovensku vystúpila skupina Dánjal, delíricky kabaret z Faerských ostrovov s rytmami z celého sveta.
Objatie tónov vyznelo ako oslavy spolupatričnosti bez rozdielu veku, národnosti alebo zdravotného postihnutia. Sme radi, že sme boli organizátormi a zároveň i účastníkmi tohto podujatia.
Rok 2012
Mikuláš na Bojnickom zámku
Bojnický zámok so svojou expozíciou patrí k najkrajším pamiatkam na Slovensku. Celý zámok, aj romantický park sa v období Vianoc premení na zázračný svet s príjemnou vôňou ihličia, plný trblietavých svetiel a tajomnej atmosféry očakávaných prekvapení. My sme sa v tento čas, práve na deň Mikuláša rozhodli navštíviť Bojnice, so zámockými atrakciami. Prešli sme všetkými komnatami, kde nás sprevádzal lektor v dobovom odeve. Všade boli vyzdobené vianočné stromčeky, videli sme ukážky tradičných zvykov a vianočného stolovania. Celá atmosféra Vianoc na zámku pôsobila veľmi slávnostne a cítili sme sa inak ako v ostané dni roka. Obdivovali sme všetky umelecké diela starých majstrov a remeselníkov. Najpôsobivejší bol Bojnický oltár a vzácne gobelíny v zámockých miestnostiach. Dočkali sme sa aj milého prekvapenia v podobe mikulášskeho balíčka plného sladkostí a vtipného predstavenia za účasti Mikuláša, čerta a anjelov.
V parku sme objali vzácnu lipu Mateja Korvína. V dobrej nálade sme sa presunuli zasneženým parkom do zoologickej záhrady. Aj keď bol mráz, pod nohami nám vŕzgal sneh, videli sme mnoho zvierat aj vtákov. Tešili sme sa najmä z tých ohrozených druhov, na ktorých záchranu sa zoologická záhrada v Bojniciach zameriava. Vo vykurovaných pavilónoch sme obdivovali exotické zvieratá, teráriá so vzácnymi plazmi a akváriá plné sladkovodných a morských rýb. Neobišli sme ani cicavce. Najdlhšie sme postávali pri dravcoch a zabávali sa na opiciach. Keď sme sa večer autobusom vracali do Levíc boli sme unavení, ale spokojní s výletom, na ktorý budeme dlho spomínať.
Analýza a diagnostika